Państwo Burakowie i inne historie – doskonała literatura nie tylko dla dzieci

Literatura dla dzieci rządzi się własnymi prawami. Aby zainteresować najmłodszych czytelników potrzeba nie tylko wartkiej akcji, ale także dobrze nakreślonych bohaterów oraz ciekawych i kolorowych ilustracji. Książka autorstwa Roalda Dahla “Państwo Burakowie i inne historie” doskonale spełnia wszystkie te kryteria. Legendarny pisarz fantastyki dla dzieci tym razem przedstawia dwa opowiadania, które są jednocześnie mądre, zabawne i niezwykle oryginalne. To fantastyczna przygoda dla najmłodszych i swoista sentymentalna podróż w czasie dla dorosłych czytelników.

Dwie historie z morałem

Na omawiana książeczkę składają się dwie historie. Pierwsza skupia się na historii tytułowych Państwa Buraków, którzy nie tylko wyglądają bardzo nieprzyjemnie, ale także mają wyjątkowo paskudny charakter. Niegdyś pracowali w ZOO, a obecnie na własną rękę trenują stado małpek. Niestety, nie odnoszą się do nich ze szczególną sympatią. Bohaterowie są zresztą uosobieniem osób, których nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze. Nieprzyjemny charakter podkreślany jest przez paskudny wygląd. Zezujące szklane oko, paluszki rybne ukryte w zakamarkach paskudnej brody i szpetne twarze to ich cechy szczególne. Na dodatek Burakowie uwielbiają stroić sobie niewybredne żarty, takie jak robienie zapiekanki z ptaków lub wpuszczanie żab do pościeli. W pewnym momencie zwierzęta buntują się i dają tytułowym bohaterom prawdziwą nauczkę.

Drugie opowiadanie porusza historię Pana Żwawika – samotnego i nieśmiałego mężczyzny, który bezskutecznie wzdycha do mieszkającej piętro wyżej sąsiadki – Pani Sreberko. Ona jednak skupiona jest głównie na swoim ukochanym żółwiu, Afiku. Mężczyzna, chociaż odrobinę zazdrosny o zwierzaka, postanawia przemóc swoją nieśmiałość i pomóc wybrance serca w rozwiązaniu problemu niewystarczającego wzrostu jej ukochanego żółwia. Jego perypetie zaprowadzą historię do nieoczekiwanego finału.

Warto być miłym


Obydwie opowieści niosą za sobą morał – w życiu warto być miłym i dobrym dla innych. Wówczas w życiu wszystkie problemy się rozwiążą, a my będziemy nie tylko mieli lepsze relacje z innymi, ale także wypiękniejemy.

Roald Dahl, autor kultowego “Charliego i Fabryki Czekolady”, słynie ciekawych i porywających historii pełnych humoru oraz sporej dawki życiowych wartości, podanych w nienachalny i sympatyczny sposób. Właśnie dlatego “Państwo Burakowie i inne historie” to doskonała, sympatyczna i porywająca lektura, zarówno dla młodych czytelników, jak i tych odrobinę starszych, którzy chcą zasmakować najlepszej literatury dziecięcej.

Vintage obraz autorstwa freepik – www.freepik.com